Niezwykle popularny Wiatrak Stawa Młyny Świnoujście stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Świnoujścia. Jego wizerunek widnieje w wielu broszurach informacyjnych, na widokówkach, a nawet w turystycznym herbie miasta. Dzięki położeniu w bardzo malowniczym miejscu, wycieczka do niego będzie niezwykle ciekawa i niezapomniana.
Wiatrak Stawa Młyny Świnoujście - wspaniała wizytówka miasta
Najpopularniejszy wiatrak w Świnoujściu od wielu lat pełni rolę oznaczenia nawigacyjnego dla żeglarzy. Wybudowany został na zakończeniu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, tuż obok ujścia rzeki Świny do Bałtyku. Wiatrak Stawa Młyny Świnoujście mierzy 10 metrów wysokości, a na jego szczycie umieszczone zostało specjalne pulsujące światło, które nawet w obecnych czasach pomaga wyznaczyć żeglarzom drogę do portu. Miejscowe osoby często wspominają o legendzie związanej z wiatrakiem. Według niej w dawnym wiatraku-młynie mieszkał stary młynarz posiadający niezwykłą moc odmładzania osób. Dzięki temu za życia pomagał wielu marynarzom powracającym po długim rejsie do domu. Ponoć w chwili śmierci młynarza, wiatrak zatrzymał się, a samo miejsce utraciło swą magiczną moc.
Historia wspaniałego wiatraka
Stawa Młyny Świnoujście zbudowany został w latach 1873-1874 i w owym czasie pełnił wraz z nieistniejącą już stawą "Wolin" lokalny system nawigacji. Wraz z biegiem lat uległ pon rozbudowie i modernizacji, dzięki czemu do dnia dzisiejszego prezentuje się niezwykle okazale. Znajdując się na Falochronie Zachodnim, w bliskim sąsiedztwie ulicy uzdrowiskowej stanowi znakomite miejsce na wycieczki, a do dnia dzisiejszego wiele osób wierzy, że wciąż posiada on moc uzdrawiania.